Tanınmış Uluslararası Yayınevi Beyanı


İdeal Kültür Yayıncılık, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı (ÜAK)'nın Doçentlik Başvuru Şartları’nda belirttiği tanımda tanınmış/bilinen Uluslararası Yayınevi olup, en az beş yıldır uluslararası düzeyde düzenli faaliyet yürüten, yayımladığı kitaplar dünyanın tanınmış/bilinen üniversitelerinin kataloglarında yer alan ve aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayınlamış olan yayınevi statüsündedir. İdeal Kültür Yayıncılık 2011 yılından itibaren faaliyetlerini bu tanım kapsamında sürdürmektedir.

2008 yılında yayın hayatına başlayan ve düzenli yayın yapan, 2011 yılından itibaren de faaliyetlerine ‘Uluslararası Yayınevi’ statüsünde devam eden İdeal Kültür Yayıncılık, kuruluşundan bu yana 2023 yılı Aralık ayına kadar geçen sürede bünyesinde bulunan alt markaları ile birlikte toplam 684 kitap yayımlamış ve bu kitapların 129 adedi yurtdışında bulunan kütüphanelerde kataloglanmıştır. Türkçe dili dışında yayınlanmış 20’den fazla yayını bulunan İdeal Kültür Yayıncılık, 17 Ocak 2020 tarihinde 31011 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan değişikliklerle birlikte Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliği'ne göre Tanınmış Uluslararası Yayınevi niteliğine haizdir.

Gerek içerik gerek ise basım kalitesi bakımından gösterdiği özen ile yayın sektöründe kendine haklı bir yer edinmeyi misyon olarak benimseyen İdeal Kültür Yayıncılık, sahip olduğu deneyimi farklı tür ve alanlardaki eserlere de yansıtarak Türk yayıncılığına renk katmaktadır. 2020 yılından bu yana yayın hayatına Dürbün Kitap, Alkun Kitap, Ihlamur, Ihlamur Akademi, Telve Kitap, Dekalog Yayınları ile birlikte altı alt marka ile İdeal Yayın Grubu olarak devam etmektedir.

İdeal Kültür Yayın Grubu Listesi’nde İdeal Kültür Yayın Grubunda yer alan markalar tarafından yayınlanmış kitapların listesi bulunmaktadır. İdeal Kültür Yayıncılık Uluslararası Kütüphaneler ve Taranan Kitaplar Listesi’nde İdeal Kültür Yayıncılık tarafından yayımlanan ve YÖK’ün belirlediği dünyanın önde gelen üniversite ve kamu kütüphanelerinde kataloglanan kitaplarımızın listesi sıralanmıştır. İdeal Kültür Yayın Grubu Yabancı Yayın Listesi’nde Türkçe dili dışında yabancı bir dilde yayınlanan kitaplarımızın listesi verilmektedir.

İdeal Kültür Yayıncılık, aynı zamanda kuruluşundan bu yana üniversitelerin, kolejlerin, kütüphanelerin, belediye bilgi evlerinin diğer kamu ve özel kuruluşların kitap ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmet de vermektedir. Bu doğrultuda yayınevleri, dağıtımcılar, enstitüler ve dernekler ile yapmış olduğu iş ortaklıklarıyla mevcut kütüphanelerin geliştirilmesi ya da yeni kütüphanelerin kurulumu çalışmalarında müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı hedeflemiştir. A’dan Z’ye kütüphane ya da bilgi evi kurulumu hizmetlerinin yanında kütüphanelerin ihtiyaç duyduğu LC ve Dewey kataloglama hizmeti vermekte ve dergi aboneliği hizmeti ile üniversiteler, kolejler vb. kurumlar abone oldukları dergilerin yeni sayılarını hızlı ve düzenli bir şekilde temin etmektedirler. 

 “İdealonline” veritabanı ile araştırmacıların Türkiye’de yayımlanmakta olan her türlü bilgi kaynaklarına hızlı, kolay ve zamandan bağımsız bir şekilde erişebilmelerini ve eriştikleri bilgilerden etkili bir şekilde yararlanabilmelerini sağlayacak veri tabanları oluşturmaktır.

 İdeal Kültür, ÜAK kriterlerine göre ulusal ve uluslararası yayınevi statüsünde düzenli yayın yapmakta olup, yayınları Ulusal ve Uluslararası (Stanford University Library, Yale University Library, Library of Congress, Princeton University Library, Culombia University Libraries, Harvard Library, Explore the British Library, Bulgarian Academy of Sciences vb.) kütüphanelerde kataloglanmaktadır. 


Uluslararası Yayınevi Statüsü Beyanı LİNK
Yabancı Yayınlar Listesi LİNK
Uluslararası Kütüphaneler ve Taranan Kitaplar Listesi LİNK

İdeal Kültür Yayıncılık Tüm Yayın Listesi LİNK